EGR açılım olarak Exhaust Gas Racirculation yani Türkçe ifade edecek olur isek Egzoz Gazı geri dönüşümü anlamına gelmektedir. Kara taşıtlarında yer alan ve elektropnömatik bileşenler içeren bir valf olan EGR gazın egzoz içerisinde devir daim işlemlerinde aktif bir rol almaktadır. Dolayısı ile aracın performansına ve zaman içerisinde paslanma, kirlenme ve yıpranmalar nedeni ile zarar veren EGR aracın arızalanmasına da neden olmaktadır.


EGR ( Egsoz Gazı Geri Dönüşü ) İptal işlemlerinde Volswagen, Seat, Opel, Honda, Fiat, Toyota, Alfa Romeo, Skoda, Mazda, Renault, Chevrolet, Ford, Kia, Hyundai, Peugeot, Subaru, Citroen, Mitsubishi ve diğer markalara hizmet verilmektedir.

VİP HİZMETİMİZ Porsche, Mini, Land Rover, Mercedes, Bmw, Audi, Volvo, Aston Martin, Bentley, Bugatti, Ferrari, Lamborghini, Jeep araçlarınız için lütfen bizi arayın!

ŞİMDİ ARAYIN! | WHATSAPP DESTEK

0536 887 45 34


 EGR Nasıl Çalışır?

Silindir yanma odasına gönderilen yakıt ve oksijen çok yüksek derecelerde yanmaktadır. Ayrıca bu kadar yüksek derecelerde NOx gazı oluşumunun gerçekleşmemesi mümkün değildir. Bundan dolayı ise emisyonların artması kaçınılmaz bir durum olarak karşımıza çıkar.

Motorun beyni, motorun yüklenme durumu, sensör değerleri gibi verileri yorumlayarak sık sık EGR valfini belli aralıklar içerisinde açıp kapatmaktadır.

Bundan dolayı EGR valfi açık olduğu zamanlarda egzoz manifoldu içerisinden çıkan gazın bir bölümü EGR yardımı ile yanma odasına geri gönderilmektedir. Bu sayede içerisindeki oksijen oranını düşürerek yanma sıcaklığını önemli bir oranda azaltmaktadır. Düşük yanma sıcaklığında ise NOx gazları eskisi kadar fazla oluşmamakta ve bu sayede emisyonun düşürülmesi işlemi gerçekleşerek araç rahatlatılmaktadır.

Buna ek olarak motora tam yüklenildiği zaman ise araçtan performans istenilmiş olduğundan dolayı EGR valfi motor beyni tarafından kapatılarak yanma odasına egzoz gazı göndermeyi kesmektedir. Bu sayede tamamı ile oksijen dolan yanma odası daha fazla güç üretmektedir.

 EGR Temizliği

EGR valfi, içinden geçen egzoz gazları yüzünden kirlenerek bir tıkanıklığa yol açabilir. EGR arızalanmalarına neden olan zaman, pas ve kurum gibi etkenler açısından ise EGR düzeneği sürekli olarak temizlenmek zorundadır. Peki, bir EGR sisteminin temizlenme zamanının geldiğini nasıl anlayacağız?

Öncelikle egzoz borusundan koyu siyah dumanlar yükseliyor, motorunuz tekliyor ya da çalışmıyor ve motor ısısı artıyor ise anlayın ki temizlik yapma zamanınız gelmiş de geçiyor!

Bunlara ek olarak yaptığınız temizlik işlemine rağmen motorda hala bir düzelme yok ise EGR iptali işlemine başvurmanız ve motorunuzun yazılımını güncellemeniz gerekmektedir.